Oldal kiválasztása

Létezik megoldás a szorongás leküzdésére! Mikor léphet fel szorongás egy gyermek esetében? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ!

Került már nehéz helyzetbe a gyermeked és vele együtt te is? Láttad rajta a szorongás jeleit? Esetleg tanácstalanul álltál a szituáció előtt? Felmerült benned a kérdés, hogyan segíts gyermekednek? Lehetséges, hogy valamilyen lelki eredetű gyermekbetegség jeleit tapasztalod nála? Eszedbe jutott, hogy szükség lehet egy gyermekpszichológus tanácsaira, javaslataira?

Te hogyan kezeled a szorongás érzését?

Küzdünk a problémáinkkal, elfáradunk, olykor kétségbeesünk. Ilyenkor jön a segélykiáltás: Segítsen már valaki!, Mikor lesz ennek vége? De merünk segítséget kérni?A lelki problémával megküzdeni sokkal nehezebb, mint egy egyszerű fizikai nehézséggel.

A felnőtteknél sem ritka, hogy szorongás lesz úrrá rajtuk egy-egy nehéz szituáció, megoldásra váró feladat esetén. A gyermekeknek még nincs elég tapasztalata, élménye ahhoz, hogy ezt a helyén tudják kezelni. Sok esetben nem magától a feladattól fél a gyermek, hanem nincs tisztában annak menetével, részleteivel, nem tudja, hogy pontosan mi fog történni, és abban a pillanatban arra ő hogyan fog tudni reagálni, ezáltal a szorongás máris elkezdődik. Ilyen esetekben, mi szülők is segítséget nyújthatunk gyermekünk számára. Nem ritkaság, hogy egyes szorongások olyan mértékűek gyermekünknél, hogy gyermekpszichológus bevonására van szükség. Ilyen lehet például, amikor azt tapasztalod, hogy a családi környezeten kívül a gyermeked nem beszél másokkal. Ez akár szelektív mutizmus is lehet.

A nehéz helyzetek tanítanak, fejlesztenek bennünket

Nem tudunk mindig a csúcson lenni, tennünk kell érte. Azonban nem kell mindig nagy dolgokra gondolnunk ahhoz, hogy változás következzen be, sokszor elégséges látnunk, hogy nem vagyunk egyedül, hasonló gondokkal, problémákkal küzdenek mások is, a szorongás másoknál is jelen van. Ilyenkor jól jön, ha valaki szól egy jó szót, vagy látjuk, hogy másnak már sikerült megoldani hasonló nehézségeket. Tudnunk kell, hogy nekünk is sikerülni fog, képesek vagyunk rá, nincs okunk szomorkodni.

Mindig van új a nap alatt

A korábban átélt sikerélmények segítenek a szorongás oldásában. Segítség gyermekünk számára, ha elmondjuk neki, hogy egy hasonló helyzetet – mint ami most nehézséget jelent számára – korábban milyen ügyesen, bátran megoldott már, és erre most ugyanúgy képes. Bízzon magában, és most is sikerülni fog neki.

Azon vagyunk – nemcsak szorongás esetén -, hogy gyermekünket pozitív energiákkal töltsük, önbizalmát erősítsük, biztonságérzetét növeljük. Ehhez pedig az kell, hogy mi is pozitívak legyünk, tele legyünk energiával, képesek legyünk küzdeni a cél érdekében. Amikor gyermekünket kudarc éri, vagy látjuk, hogy nem boldogul egy szituációban, akkor a mi lelkünk is szomorkodni kezd, és energiánk csökken. Ilyenkor nekünk is időre van szükségünk.

Igyekszünk kideríteni, hogy miért szorong a gyermekünk, ez „normális”, vagy lehetséges, hogy valamilyen pszichés gyermekbetegség áll a háttérben? Ha huzamosabb ideig tapasztaljuk a szorongás jeleit, akkor érdemes gyermekpszichológus véleményét kikérni. A korábban említett szelektív mutizmus gyanúja esetén mindenképpen javasolt gyermekpszichológus felkeresése.

A mese oldja a szorongás érzését

Amikor gyermekünk társra, barátra talál egy-egy mesehős alakjában, hasonló történeteket ismer meg, ebből merít erőt, nem érzi magát egyedül. Egyfajta mankót jelent számára, ahol minden jóra fordul, így már tudat alatt is kialakul benne, hogy ez egy átmeneti állapot, ami meg fog oldódni. Elérkezik az idő, amikor képes lesz ő is megtenni a következő lépést.

Te is hasonló jeleket tapasztalsz gyermekeden, de nem tudod mit is lehet ez pontosan? Fogalmad sincs, hogy milyen lehetőségek, megoldások léteznek a szelektív mutizmus gyermekbetegség leküzdésére?

Olvass többet itt: beszedmumus.hu